Galeria

Spotkanie „Meet Your Community – Karrierewege von Deutschland-Alumni”

09 czerwca 2016
czytaj całość

Organizatorzy: Alumniportal Deutschland przy współpracy Katedry Germanistyki UKW w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i koordynatorem spotkania był mgr Karol Gliszczyński (KG UKW). Główną część spotkania stanowiła dyskusja panelowa na temat możliwości zrobienia kariery z językiem niemieckim na polskim rynku pracy, w której udział wzięli:

- Yvonne Belczyk-Kohl (lektorka DAAD)

- Aleksandra Toczyska (Groupon)

- Paulina Kobus (przewodnicząca Koła Naukowego Studentów Germanistyki)

- Patricia Klein (SDL Poland)

- Christopher Lauth (właściciel firmy W3 Internet Services)

czytaj całość…

Wizyta w firmie SDL

18 grudnia 2015
czytaj całość

„Kto z Was już wie, że chciałby zostać tłumaczem?“ – takim pytaniem pracownicy polskiego oddziału międzynarodowej firmy SDL powitali studentów germanistyki, którzy 17 grudnia 2015 roku odwiedzili siedzibę firmy w ramach zajęć tłumaczeniowych. Nie ulega wątpliwości, iż wizyta przybliżyła studentów do odpowiedzi na to – jak się okazało, niezbyt proste – pytanie, przed którym staje każdy filolog, planujący swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym. Studenci mieli okazję nie tylko zapoznać się ze strukturą i zasadami funkcjonowania firmy, ale także dowiedzieć się, jakie kompetencje są szczególnie cenione u kandydatów (nie tylko na stanowisko tłumacza) oraz jak firma współdziała z Katedrą Germanistyki, aby wspierać rozwijanie tych kompetencji w ramach studiów. Mogli też zajrzeć do poszczególnych działów i porozmawiać z zatrudnionymi w nich osobami oraz na własne oczy przekonać się, jak na co dzień wygląda ich praca.

czytaj całość…

Warsztaty na temat zarządzania projektami

04 grudnia 2015
czytaj całość

Dnia 3 grudnia 2015 roku w Katedrze Germanistyki odbyły się warsztaty dla studentów poświęcone problematyce zarządzania projektami w firmie tłumaczeniowej. Warsztaty, które już po raz drugi poprowadził pan Marcin Ziembiński, Project Manager z polskiego oddziału firmy SDL, były kolejnym przedsięwzięciem w ramach współpracy firmy z Katedrą Germanistyki.

czytaj całość…

Praktyki w firmie SDL

04 listopada 2015
czytaj całość

Już po raz kolejny dzięki współpracy Katedry Germanistyki z międzynarodową firmą SDL dwie studentki miały możliwość dołączyć do zespołu tłumaczy w polskim oddziale firmy w ramach 3-tygodniowych praktyk tłumaczeniowych (12-30.10.2015). Stanowiły one nie tylko okazję do wykazania się zdobytymi podczas studiów umiejętnościami w zakresie zarówno tłumaczenia tekstów jak i obsługi narzędzi CAT, ale także - jak podkreślają - cenne doświadczenie:

„Praktyki przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Pomogły mi w udoskonaleniu moich umiejętności językowych. Dzięki nim mogłam się przekonać, jak na co dzień wygląda praca tłumacza.” (Natalia Kiliszewska)

„Praktyki w firmie SDL są niepowtarzalną szansą dla wszystkich tych, którzy tak jak ja wiążą swoją przyszłość z zawodem tłumacza i chcą zdobyć doświadczenie w tym zakresie. Miałam możliwość wykazania się kreatywnością i umiejętnościami językowymi, a także współpracować z firmami znanymi na całym świecie.” (Aleksandra Ułanowska)

Odbyte praktyki zaowocowały dla obu studentek propozycją dalszej współpracy z firmą.

czytaj całość…

Konferencja „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen“

15 czerwca 2015
czytaj całość

Międzynarodowa konferencja naukowa „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen” połączona z warsztatami dla doktorantów odbyła się w Bydgoszczy w dniach 10-11 czerwca 2015 roku. Została ona zorganizowana przez prof. Monikę Szczepaniak w ramach programu Germanistische Institutspartnerschaft, wspierającego współpracę Katedry Germanistyki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Deutsches Institut (Johannes Gutenberg-Universität Mainz). Podczas konferencji prof. Dagmar von Hoff z JGU Mainz została odznaczona medalem „Casimirus Magnus”, nadanym przez Rektora UKW prof. Janusza Ostoję-Zagórskiego za znaczący wkład w internacjonalizację naszej uczelni. Doktoranci odbyli też wycieczkę do sąsiedniego Torunia, podczas której Kierownik Katedry Germanistyki prof. Marek Cieszkowski opowiadał o zabytkach „grodu Kopernika”.

czytaj całość…

Prezentacja firmy SDL

15 stycznia 2015
czytaj całość

Prezentacja międzynarodowej firmy SDL (światowego lidera na rynku tłumaczeń i lokalizacji) odbyła się dnia 14 stycznia 2015 roku z inicjatywy Katedry Germanistyki. Umożliwiła ona studentom nie tylko poznanie nowoczesnych narzędzi wspomagających proces tłumaczenia, ale również zapoznanie się ze strukturą i polityką firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy dla filologów.

czytaj całość…

Warsztaty na temat zarządzania projektami

01 grudnia 2014
czytaj całość

Kolejnym już efektem ścisłej współpracy Katedry Germanistyki z polskim oddziałem firmy SDL International była organizacja warsztatów dla studentów Germanistyki poświęconych zagadnieniu zarządzania projektami (Project Management). Warsztaty, które odbyły się 26 listopada 2014 roku, poprowadził pan Marcin Ziembiński z firmy SDL.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego • Katedra Germanistyki
ul. Grabowa 2 • 85-601 Bydgoszcz • tel./faks: (52) 360 84 50